New Music

Past Events

Date Event Title Location
Friday 4/18 Saxophone Contemporary Music Concert Ray Wright Room (ESM 120)
Time: 9:00pm. Visiting Italian artist: Michele Bianchini, saxophone Music of Jason Thorpe Buchanan, Christopher Chandler, Theocharis Papatrechas, Luigi Ceccarelli, Virginia Guastella and Fabrizio De Rossi Re, composers
Thursday 4/10 Guest Speaker: Chaya Czernowin ESM 209
Time: 3:30pm. 3:30 p.m. to 5:00 p.m.
Tuesday 4/8 Composers’ Sinfonietta Kilbourn Hall
Time: 7:00pm. Address: 26 Gibbs St.. 7:00 p.m. – 8:30 p.m.
Friday 4/4 Warren and Patricia Benson Forum on Creativity Hatch Hall
Time: 8:00pm. In collaboration with New York University’s Casa Italiana Zerilli-Marimὀ works by Eastman composers based on the works of Italὀ Calvino Performed by the Eastman BroadBand Ensemble NYU, New York City, date and location TBA, May, 2014
Tuesday 4/1 FACULTY ARTIST SERIES – Carlos Sanchez-Gutierrez, composer Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. with Eastman Broadband Ensemble Jed Gaylin, guest conductor Cristina Valdes, Daniel Pesca, piano Makoto Nakura, marimba Aura Sordo, video artist Singlet Tickets: $10 general admission (free to U/R ID holders) Sold at the door one hour before concert start time. subject to availability
Thursday 3/27 Composers’ Forum Hatch Hall
Time: 12:30pm. 12:30 p.m. – 1:30 p.m.
Friday 3/21 Musica Nova Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. Brad Lubman, conductor Robert Morris – Secret Passages Jason Thorpe Buchanan – Double Concerto Jeffrey Nelson, soloist John Zorn – Bateau Ivre
Tuesday 3/18 Nicholas Phan, tenor; Gail Williams, french horn; Myra Huang, piano Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. Music of Britten
Thursday 3/6 Guest Speaker: Momenta String Quartet ESM 209
Time: 3:30pm. 3:30 p.m. to 5:00 p.m.
Tuesday 3/4 Schumann Trio Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. Anthony McGill, clarinet; Michael Tree, viola; Anna Polonsky, Piano Music of Schumann, Clarke, and Brunch
Monday 3/3 Composers’ Forum Hatch Hall
Time: 7:00pm. 7:00 p.m. – 8:30 p.m.
Thursday 2/27 Guest Speaker: Hilda Paredes ESM 209
Time: 3:30pm. 3:30 p.m. to 5:00 p.m.
Thursday 2/20 Guest Speaker: David Liptak ESM 209
Time: 3:30pm. 3:30 p.m. to 5:00 p.m.
Tuesday 2/11 Chicao Symphone Brass Quintet Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. “Pinpoint articulation and bell-like incantation” Gapers Block
Monday 2/3 Composers’ Forum Kilbourn Hall
Time: 7:00pm. Address: 26 Gibbs St.. 7:00 p.m. – 8:30 p.m.
Thursday 1/23 Federico Garcia ESM 209
Time: 3:30pm. 3:30 p.m. to 5:00 p.m.
Thursday 1/16 Guest Speaker: Vera Ivanova ESM 209
Time: 3:30pm. 3:30 p.m. to 5:00 p.m.
Wednesday 12/25 Composers’ Forum Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. 8:00 p.m. – 10:00 p.m.
Monday 12/16 Repertory Singers and Women’s Chorus Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. Philip Silvey (WC), Sanders Lau, Nils Klykken (RS), conductors WC: Ola Gjeilo – Gloria
Friday 12/13 Eastman Wind Orchestra Eastman Theater
Time: 8:00pm. Jared Chase, conductor Roger Nixon – Fiesta del Pacifico (9′)
Monday 12/9 Eastman Wind Ensemble Eastman Theater
Time: 8:00pm. H. Robert Reynolds, conductor Stanislaw Skrowaczewski – Music for Winds (21′)
Sunday 12/8 Alan Harris, cello Hatch Hall
Time: 3:00pm. with Barry Snyder, piano; Mikhail Kopelman, violin; Bonita Boyd, fute, Music of Mendelssohn, Faure, and Martinu
Friday 12/6 Eastman School Symphony Orchestra and Eastman-Rochester Chorus Eastman Theater
Time: 8:00pm. William Weinert and Lee Wright, conductors Christopher Rouse – Karolju (23′)
Tuesday 12/3 Robert Morris, composer Hatch Hall
Time: 8:00pm. Piano, Winds, River: Music of Robert Morris Solungga Fang-Tzu Liu, guest pianist
Monday 11/25 Composers’ Sinfonietta Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. 8:00 p.m. – 10:00 p.m.
Sunday 11/24 Rebecca Penneys, Piano Kilbourn Hall
Time: 3:00pm. Address: 26 Gibbs St.. Rebecca Penneys, piano What Pianos and Pianists Do for Fun: two-piano, eight-hand extravaganza with Eunmi Ko, Omri Shimron, and Johnandrew Slominski
Friday 11/22 Eastman Chorale Christ Church
Time: 8:00pm. Address: East Avenue. William Weinert, conductor William Walton – Cantico del Sole Stephen Paulus – Pilgrims’ Hymn
Monday 11/18 Mark Kellogg, trombone and euphonium Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. Some of my Best Friends are Trombone Players with Joseph Werner, piano; Christopher Azzara, piano; Daniel Ziemann, bass; Michael Burritt, drums Music of Bolter, Premru, Scarbrough, Davis, and Mandel
Sunday 11/17 Ying Quartet Kilbourn Hall
Time: 3:00pm. Address: 26 Gibbs St.. Ayano Ninomiya, violin Janet Ying, violin Phillip Ying, viola David Ying, cello
Wednesday 11/13 Eastman Wind Orchestra Eastman Theater
Time: 8:00pm. Jared Chase, conductor Karel Husa – Al Fresco (11′)
Thursday 11/7 Rochester Philharmonic Orchestra and Eastman Opera Theatre Kilbourn Hall
Time: 7:30pm. Address: 26 Gibbs St.. 7:30 p.m. – 10:30 p.m. Benton Hess, conductor Jerry Bock – She Loves Me
Thursday 11/7 Composers’ Forum Hatch Hall
Time: 12:30pm. 12:30 p.m. – 1:30 p.m.
Wednesday 11/6 Eastman Wind Ensemble and Musica Nova Eastman Theater
Time: 8:00pm. Brad Lubman, conductor Chien-Kwan Lin, saxophone Michael Burritt, percussion Pierre Boulez – Dėrive 2 (45′) (MN) John Adams – Short Ride in a Fast Machine (4′) (EWE) Harrison Birtwistle – Panic (18′) (EWE)
Tuesday 11/5 Clay Jenkins, jazz trumpet Hatch Hall
Time: 8:00pm.
Friday 10/25 Repertory Singers and Women’s Chorus Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. Philip Silvey and Renata Dworak, conductors WC: Jocelyn Hagen – Moon Goddess Stephen Paulus – Watching the Moon at Midnight Paulus – I Cannot Dance, O Lord Andrea Ramsey – I See the Heaven’s Glories Shine
Tuesday 10/22 Tetzlaff Quartet Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. Music of Haydn, Bartok, and Beethoven
Monday 10/21 Eastman Wind Orchestra Eastman Theater
Time: 8:00pm. Jared Chase, conductor Joseph Schwantner – from a dark millennium (14′) Steven Danyew – Magnolia Star (6′) Vincent Persichetti – Symphony for Band (18′)
Wednesday 10/16 Eastman Wind Ensemble Eastman Theater
Time: 8:00pm. Cindi Johnston-Turner and Donald Hunsberger, conductors Magnus Lindberg – Grand Duo (20′) Cindy McTee – Tempus Fugit
Tuesday 10/15 Detroit Chamber Winds and Strings Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. Music of Caplet, Ibert, Francaix, and Bozza
Monday 10/14 Musica Nova Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. Brad Lubman, conductor Luca Francesconi – encore/da capo (13′) Unsuk Chin – Akrostichon (17′) Gerard Pesson – Rescousse (14′)
Sunday 10/6 St. Lawrence String Quartet Kilbourn Hall
Time: 3:00pm. Address: 26 Gibbs St.. Music of Haydn, Golijov, and Dvorak
Friday 10/4 Iktus Percussion Ensemble Concert Ray Wright room at Eastman
Time: 8:00pm. Repertoire includes a work by Jason Thorpe Buchanan
Thursday 10/3 Composers’ Forum Kilbourn Hall
Time: 12:30pm. Address: 26 Gibbs St.. 12:30 p.m. – 1:30 p.m.
Wednesday 10/2 Russell Miller, piano Hatch Hall
Time: 8:00pm. Julia Broxholm, soprano Program includes: Prelude in B minor – Bach-Siloti Kreisleriana – Schumann The Soul Fox (song cycle, New York premiere) – Lori Laitman
Monday 9/23 Eastman Wind Ensemble and Eastman Wind Orchestra Eastman Theater
Time: 8:00pm. Cindi Johnston-Turner, conductor EWO – Takuma Itoh – Daydreams EWE – Florent Schmitt – Dionysiaques (13′)
Tuesday 9/10 Robert Swensen, tenor Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. with Paula Fan, piano Program includes music by the composers of World War one: Charles Ives, George Butterworth, Francis Poulenc, Ivor Gurney, and Erich Korngold
Monday 9/9 George Taylor, viola Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. with Nicholas Goluses, guitar; Oleh Krysa, Janet Milnes, violin; Carol Rodland, viola; David Ying, cello Music of Dobbins, Brahms and Bach
Sunday 9/8 Tony Caramia, piano Kilbourn Hall
Time: 3:00pm. Address: 26 Gibbs St.. Dancing Keys features music inspired by dance for solo piano. The first half will include a Fox-Trot, a Tango, and a variety of dances by Florence Price, Darius Milhaud, Dave Brubeck, and Alberto Ginastera. The second half will focus on jazz waltzes by Chick Corea, Ron Carter, Bill Evans, Fred Hersch, and Caramia
Saturday 9/7 Eastman Virtuosi Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. George Taylor, viola, Nicholas Goluses, guitar; Renee Jolles, violin, Carol Rodland, viola; Natalya Antonova, piano; Richard Killmer, oboe, Kenneth Grant, clarinet, John Hunt, bassoon, W. Peter Kurau, horn, Alan Harris, cello, James VanDemark, double bass, Mark Davis Scatterday, conductor Music by Dobbins, Matinu, Scriabin and Dvorak
Friday 9/6 Jazz Studies and Contemporary Media Faculty Chamber Recital Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. Harold Danko, Bill Dobbins, piano; Clay Jenkins, trumpet; Mark Kellogg, trombone; Charles Pillow, saxophone; Bob Sneider, guitar; Jeff Campbell, bass; Rich Thompson, drums
Friday 9/6 Jazz Studies and Contemporary Media Faculty Chamber Recital Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. Harold Danko, bill Dobbins, piano; Clay Jenkins, trumpet; Mark Kellogg, trombone; Charles Pillow, saxophone; Bob Sneider, guitar; Jeff Campbell, bass; Rich Thompson, drums
Wednesday 9/4 David Liptak and Ricardo Zohn-Muldoon, Composers Hatch Hall
Time: 8:00pm. Music by David Liptak and Ricardo Zohn-Muldoon featuring Jamie Jordan, soprano with Joanna Bassett, flute; Pia Liptak, violin; Julia Shulman, bass; Dieter Hennings Yeomans, guitar; Chien-Kwan Lin, alto saxophone; Michael Burritt, Megan Arns and Tomasz Arnold, percussion; and Jerry Hou, conductor Program includes: Flores del viento – Zohn-Muldoon The Eye that Directs a Needle Liptak Precludes – Liptak YoNo/TuSi/YoTu/SiNo – Zohn-Muldoon
Tuesday 9/3 Duo harp recital with Courtney Hershey Bress, Principal Harp, Colorado Symphony Orchestra Kilbourn Hall
Time: 3:00pm. Address: 26 Gibbs St.. Music of Debussy, Franck, Tournier, and Kaska Kathleen Bride, harp
Thursday 5/2 Symposium Speaker: Ricardo Zohn-Muldoon ESM 209
Time: 3:30pm. 3:30 P.M. to 5:00 P.M.
Thursday 4/18 Discussion of 4/12/13 Composers Forum ESM 209
Time: 3:30pm. 3:30 P.M. to 5:00 P.M.
Friday 4/12 Composers’ Forum Kilbourn Hall
Time: 7:00pm. Address: 26 Gibbs St.. 7:00 P.M. – 8:30 P.M
Thursday 4/11 Symposium Guest Speaker: Hans Abrahamsen ESM 209
Time: 3:30pm. 3:30 P.M. to 5:00 P.M.
Wednesday 4/10 JACK Quartet Hatch Hall
Time: 8:00pm.
Monday 4/8 Musica Nova Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St..
Thursday 4/4 Discussion of 3/28/13 Composers Forum ESM 209
Time: 3:30pm. 3:30 P.M. to 5:00 P.M.
Friday 3/29 Ossia Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. Program: Magnus Lindberg – Ur Mason Bates – Omnivorous Furniture TBD – Ossia International Composition Prize Winner Christopher Chandler – New Work (commissioned by Ossia) http://ossianewmusic.org/current-season/ http://ossianewmusic.org/opportunities/composition-prize/
Thursday 3/28 Symposium Guest Speaker: Melinda Wagner ESM 209
Time: 3:30pm. 3:30 P.M. to 5:00 P.M.
Thursday 3/28 Composers’ Forum Kilbourn Hall
Time: 12:30pm. Address: 26 Gibbs St.. 12:30 P.M. – 1:30 P.M.
Thursday 3/21 Discussion of 3/20/13 Composers’ Sinfonietta ESM 209
Time: 3:30pm. 3:30 P.M. to 5:00 P.M.
Wednesday 3/20 Composers’ Sinfonietta Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. 8:00 P.M. – 10:00 P.M.
Thursday 3/7 Discussion of 2/21/13 Composers Forum ESM 209
Time: 3:30pm. 3:30 P.M. to 5:00 P.M.
Saturday 3/2 Pacifica Quartet Kilbourn Hall
Time: 3:00pm. Address: 26 Gibbs St.. Simin Ganatra, violin Sibbi Bernhardsson, violin Masumi Per Rostad, viola Brandon Vamos, cello Music of Haydn, Britten, and Brahms
Thursday 2/28 Chamber Percussion, featuring “kinetikus”, by David Crumb Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St..
Thursday 2/28 Symposium Guest Speaker: David Crumb ESM 209
Time: 3:30pm. 3:30 P.M. to 5:00 P.M.
Wednesday 2/27 Guest Artist Recital – David Crumb, composer Hatch Hall
Time: 8:00pm.
Thursday 2/21 Composers’ Forum Kilbourn Hall
Time: 7:00pm. Address: 26 Gibbs St.. 7:00 P.M. – 8:30 P.M.
Thursday 2/21 Symposium Speaker: Robert Morris ESM 209
Time: 3:30pm. 3:30 P.M. to 5:00 P.M.
Monday 2/18 Ossia Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. Program: Andy Akiho – LIgNEouS 1 George Crumb – Songs, Drones, and Refrains of Death Ricardo Zohn-Muldoon – Candelabra III Mark Anthony Turnage – Release http://ossianewmusic.org/current-season/
Thursday 2/14 Symposium Speaker: David Liptak ESM 209
Time: 3:30pm. 3:30 P.M. to 5:00 P.M.
Wednesday 2/13 Faculty Artist Concert, Robert Morris, composer Hatch Hall
Time: 8:00pm.
Monday 2/11 Musica Nova Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. Program: David Lang – Increase Julia Wolfe – Tell Me Everything Michael Gordon – Four Kings Fight Five
Monday 2/4 Eastman Philharmonia Kodak Hall at Eastman Theatre
Time: 4:00pm. Tommy Dougherty’s “Three Pieces for Orchestra” to be performed.
Saturday 2/2 Student Degree Recital – Thomas Dougherty, violin Kilbourn Hall
Time: 7:00pm. Address: 26 Gibbs St..
Thursday 1/31 Symposium Guest Speaker: Daniel Godfrey ESM 209
Time: 3:30pm. 3:30 P.M. to 5:00 P.M.
Wednesday 1/30 Dinosaur Annex Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. 8:00 P.M. – 10:00 P.M. Reception immediately following in Cominsky Promenade
Thursday 1/24 Symposium Speaker: Carlos Sanchez-Gutierrez ESM 209
Time: 3:30pm. 3:30 P.M. to 5:00 P.M.
Thursday 1/17 Symposium ESM 209
Time: 3:30pm. 3:30 P.M. to 5:00 P.M.
Thursday 12/13 Composers’ Symposium: Brad Lubman ESM 209
Time: 3:30pm.
Wednesday 12/5 Ossia Eastman East Wing, 415
Time: 8:00pm. Featuring works by Unsuk Chin, Kaija Saariaho, Morton Feldman, and a new work by student composer Stylianos Dimou. http://ossianewmusic.org/current-season/
Friday 11/30 Eastman Wind Ensemble Kodak Hall at Eastman Theatre
Time: 8:00pm. Featuring works by Schwantner, Gandolfi, and Maslanka. http://www.rochester.edu/Eastman/calendar/?event&id=691686&from=30November2012&to=30November2012
Thursday 11/29 Composers’ Forum ESM 120
Time: 8:00pm.
Monday 11/19 Composers’ Sinfonietta ESM 120
Time: 8:00pm. Featuring works by Nathan Stang, Theocharis Papatrechas, Gilad Rabinovitch, and Lena Nietfeld.
Thursday 11/15 Composers’ Symposium: Christopher Shultis ESM 209
Time: 3:30pm. Christopher Shultis will present a lecture on composer John Cage entitled “The Dialectics of Experimentalism.”
Tuesday 11/13 Eastman Computer Music Center Concert TBD
Time: 8:00pm. Featuring works by Lillios, Yup, Romitelli, Buchanan, and Lemke.
Monday 11/12 Composers’ Symposium: Elainie Lillios ESM 404
Time: 3:30pm.
Saturday 11/10 Benson Forum for Creativity: “Playing with words – an afternoon of exploring and singing poetry” Hatch Hall
Time: 1:00pm. Runs from 1pm to 4:30pm.
Thursday 11/8 Composers’ Forum Hatch Hall
Time: 12:30pm. Featuring works by student composers Urquiaga, Chen, Reynolds, Stang, and Arnold.
Thursday 11/1 Duo Diorama Hatch Hall
Time: 8:00pm.
Thursday 11/1 Composers’ Symposium: Duo Diorama Hatch Hall
Time: 3:30pm.
Wednesday 10/31 Eastman Wind Ensemble Kodak Hall at Eastman Theatre
Time: 8:00pm.
Wednesday 10/17 Musica Nova TBD
Time: 8:00pm. Music by faculty composers and Boulez.
Thursday 10/4 Ossia Eastman East Wing, 415
Time: 8:00pm.
Thursday 10/4 Composers’ Forum Hatch Hall
Time: 12:30pm.
Thursday 9/27 Composers’ Symposium: Robert Morris ESM 209
Time: 3:30pm.
Friday 9/14 Organ Concert Christ Church
Time: 7:30pm. Address: East Avenue. New works by Eastman and Cornell composers.
Thursday 5/31 Eastman BroadBand Eastman East Wing, 415
Time: 8:00pm. Music of Carlos Sanchez-Gutierrez 8:00 – 10:00 p.m.
Saturday 5/12 Rochester Philharmonic Orchestra Kodak Hall at Eastman Theatre
Time: 8:00pm. New work by composer Gilad Rabinovitch.
Thursday 5/10 Rochester Philharmonic Orchestra Kodak Hall at Eastman Theatre
Time: 7:30pm. New work by composer Gilad Rabinovitch.
Saturday 5/5 Eastman Wind Ensemble Eastman Theater
Time: 8:00pm. Percussion Rochester Festival Eastman Wind Ensemble Mark Scatterday Conducting, Michael Burritt soloist – Premier of Michael Burritt “Concerto for Percussion and Wind Ensemble” Neil Varon, Conductor Eastman Philharmonia and Nexus soloists. – Ellen Taaffe Zwilich – “Rituals” for 5 percussion soloists and Orchestra. 08:00 – 10:00 p.m.
Friday 5/4 Chamber Percussion Ensemble Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. Percussion Rochester Festival Brad Lubman Conducting Premier of the winner of the John Beck prize – work for chamber ensemble and percussion soloist (Matthew Evans Soloist) with Musica Nova. 08:00 – 10:00 p.m.
Thursday 5/3 Composition Symposium ESM 209
Time: 3:30pm. Guest speaker: Carlos Sánchez-Gutiérrez 03:30 – 05:00 p.m.
Wednesday 4/18 Eastman Wind Ensemble and Eastman Wind Orchestra Kodak Hall at Eastman Theatre
Time: 8:00pm. Mark Davis Scatterday, conductor Reed Chamberlin and Christopher Unger, assistant conductors Grainger: Gum Sucker’s March Nelson: Passacaglia Clarke: Samurai Michael Burritt premiere (also perc. fest) Maslanka: Symphony No. 8 08:00 – 10:00 p.m.
Tuesday 4/17 Eastman East Wing Hatch Hall
Time: 8:00pm. Warren and Patricia Benson Forum on Creativity. Special Guest: Anna Schuleit, artist. Works by Eastman composers. 08:00 – 10:00 p.m.
Saturday 4/14 Rachel Seah Ciminelli Formal Lounge
Time: 6:30pm. Degree Recital of the Composer Rachel Seah featuring rarely performed works of the solo piano literature. The concert also contains three of her compositions, a piece for solo clarinet, a vocal octet and a trio for flute, cello and piano. 6:30 – 8:30 p.m.
Thursday 4/12 Chamber Percussion Ensemble Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. Steve Reich Mallet Quartet, Aurel Hollo – Jose Before John 5, Lou Harrison Violin Concerto
Wednesday 4/11 Musica Nova Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. joint “production” of Musica Nova, Ossia, Percussion Ensemble and some members from Signal: Reich – Drumming Part One Reich – Double Sextet Reich – Tehillim (part of the 75th birthday celebrations for Reich during the 2011-12 season). 08:00 – 10:00 p.m.
Tuesday 4/10 Composers’ Forum Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. 08:00 – 10:00 p.m.
Thursday 4/5 Ossia Concert. Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. Igor Santos – New Work* Ossia International Prize Winning Work Ruben Seroussi – Jazz… à propos de Matisse Frederic Rzewski – Attica 08:00 – 10:00 p.m.
Thursday 3/29 Composition Symposium ESM 209
Time: 3:30pm. Discussion on Composers’ Sinfonietta concert. 03:30 – 05:00 p.m.
Friday 3/23 Composers Sinfonietta Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. Concert with new compositions by: Elizabeth Kelly John Liberatore Jung Sun Kang Lena Nietfeld 08:00 – 10:00 p.m.
Thursday 3/22 Composition Symposium ESM 209
Time: 3:30pm. Guest Speaker: Ricardo Zohn-Muldoon 03:30 – 05:00 p.m.
Thursday 3/8 Composers’ Forum Kilbourn Hall
Time: 12:30pm. Address: 26 Gibbs St.. 12:30 – 1:30 p.m.
Wednesday 2/29 Eastman Wind Orchestra Kodak Hall at Eastman Theatre
Time: 8:00pm. Mark Davis Scatterday, conductor Reed Chamberlin and Christopher Unger, assistant conductors Grainger: Colonial Song , Shepherds Hey CU Steven Bryant: Alchemy in Silent Spaces Daugherty: Bells for Stokowski RC 08:00 – 10:00 p.m.
Monday 2/27 Eastman Wind Ensemble EEW 415
Time: 3:45pm. Eastman Wind Ensemble: Reading of Weijun Chen’s piece with title: “Distance (Romance II)” Conductor: Mark Scatterday 03:45 – 05:25 p.m.
Friday 2/24 Eastman Wind Ensemble Kodak Hall at Eastman Theatre
Time: 8:00pm. Sierra: Sinfonia No. 3 Mackey: Redline Tango Husa: Apotheosis of this Earth (w/ Cornell Chorus)
Thursday 2/23 Chamber Percussion Ensemble Eastman Theater
Time: 8:00pm. David Lang “So Called Laws of Nature”
Thursday 2/23 Composition Symposium ESM 209
Time: 3:30pm. Discussion of student works from 2/23 Composers Forum, moderated by Lisa Bielawa. 03:30 – 05:00 p.m.
Thursday 2/23 Composers’ Forum Kilbourn Hall
Time: 12:30pm. Address: 26 Gibbs St.. 12:30 – 1:30 p.m.
Thursday 2/16 Chamber Percussion Ensemble Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. Music of: Istvan Marta, Lou Harrison, Henry Cowell and Jennifer Bellor, “Heat Remix 2.0”.
Thursday 2/16 Composition Symposium ESM 209
Time: 3:30pm. Guest Speaker: Lisa Bielawa 03:30 – 05:00 p.m.
Wednesday 2/15 ECMC Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. ECMC concert. Featuring the work of John Chowning. 08:00 – 10:00 p.m.
Wednesday 2/15 Composition Symposium ESM 404
Time: 3:30pm. Guest Speaker: John Chowning (Wednesday) – 03:30 – 05:00 pm
Thursday 2/9 Composition Symposium ESM 209
Time: 3:30pm. Guest Speaker: Karen Tanaka 03:00 – 05:00 p.m.
Monday 2/6 Eastman Philharmonia Kodak Hall at Eastman Theatre
Time: 8:00pm. Brad Lubman, guest conductor. Yunjin Kim, soprano. Ligeti – Atmospheres Messiaen: Poemes pour Mi Stravinsky – Le Sacre du Printemps . 08:00 – 10:00 p.m.
Thursday 2/2 Ossia Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. Zs – I Can’t Concentrate Tristan Perich – qsqsqsqsqqqqqqqqq Louis Andriessen – Bells for Haarlem Don Byron – Eugene 08:00 – 10:00 p.m.
Thursday 2/2 Composition Symposium ESM 209
Time: 3:30pm. Guest Speaker: Allan Schindler 03:30 – 05:00 p.m.
Wednesday 2/1 Eastman Wind Ensemble Kodak Hall at Eastman Theatre
Time: 8:00pm. Christopher Unger, conducting Janácek: Sokol Fanfare Brouwer: Cancion de Gesia Fiser: Report Hovhannes: Symphony No. 4 08:00 – 10:00 p.m.
Monday 1/30 Musica Nova Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. Brad Lubman, Principal Conductor Geoffrey Pope, Assistant conductor Adès – Chamber Symphony Xenakis – ST 10 (other works TBA) 08:00 – 10:00 p.m.
Thursday 1/26 Composition Symposium ESM 209
Time: 3:30pm. Guest Speaker: Brad Lubman 03:30 – 05:00 p.m.
Thursday 1/19 Composition Symposium ESM 209
Time: 3:30pm. Guest Speaker: Barry Conyngham 03:30 – 05:00 p.m.
Friday 12/9 EWE Concert Kodak Hall at Eastman Theatre
Time: 8:00pm. Steven Stucky: Concerto for Percussion Percussion solo: Michael Burritt
Friday 12/9 Eastman Wind Ensemble and Eastman Wind Orchestra Kodak Hall at Eastman Theatre
Time: 8:00pm. Mark Davis Scatterday, conductor Reed Chamberlin and Christopher Unger, assistant conductors Steven Stucky, guest composer Michael Burritt, percussion Eastman Wind Orchestra: Ticheli: Postcard Daugherty: Niagara Falls CU Maslanka: Short Symphony RC Eastman Wind Ensemble: Prangcharoen: Mantras (Chien-Kwan Lin, saxophone) David T. Little: East Coast Attitudes Stucky: Percussion Concerto (Michael Burritt, percussion) 8:00 – 10:00 p.m.
Friday 12/9 Master classes Hatch Hall
Time: 10:00am. Steven Stucky. Master class for Composition students. 10:00 a.m. – 01:00 p.m.
Thursday 12/8 Composition Symposium Hatch Hall
Time: 8:00pm. Concert featuring selected chamber and choral works by Steven Stucky.
Thursday 12/8 Composition Symposium ESM 209
Time: 3:30pm. Guest composer: Steven Stucky 03:30 – 05:00 p.m.
Wednesday 12/7 Steven Stucky Annex 902
Time: 2:00pm. Interactive performance of “Boston Fancies”, with the composer attending. Musica Nova, Geoffrey Pope, assistant conductor. 02:00 – 03:25 p.m.
Tuesday 12/6 Lecture Ciminelli Formal Lounge
Time: 4:30pm. Lecturer: Steven Stucky. Lecture sponsored by the departments of Music Theory and Musicology.
Thursday 12/1 Composition Symposium ESM 209
Time: 3:30pm. Guest speaker: Artist Anna Schuleit. 03:30 – 05:00 p.m.
Monday 11/28 Ossia Concert. Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. Wolfgang Rihm – Passiontide Motets Salvatore Sciarrino – Il Silenzio Degli Oracoli Toru Takemitsu – Garden Rain Igor Santos – New Work* Luciano Berio – Folk Songs
Monday 11/21 Composers Sinfonietta Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. Concert with new compositions by: Aristea Mellos Igor Santos Gilad Rabinovitch Josh Heyman
Thursday 11/17 Composition Symposium Hatch Hall
Time: 3:00pm. Guest composer: Arlene Sierra.
Friday 11/11 Musica Nova Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. Guest conductor: Jeffrey Milarksy Birtwistle – Tragoedia Stucky – Boston Fancies Lindberg – Corrente
Thursday 11/10 Composers’ Forum Kilbourn Hall
Time: 12:30pm. Address: 26 Gibbs St..
Wednesday 11/9 EWE Concert Kodak Hall at Eastman Theatre
Time: 8:00pm. Featuring Daniel Pesca, “Forking Paths”, and Robert Morris, “Concerto for Piano and Winds”.
Tuesday 11/8 Composition Symposium ESM 305
Time: 3:30pm. Guest composers: Robert Morris, Daniel Pesca. 03:30 – 05:00 p.m.
Thursday 11/3 Composition Symposium ESM 209
Time: 3:30pm. Guest composer: David Liptak 03:30 – 05:00 p.m.
Tuesday 11/1 Chamber Percussion Ensemble Eastman Theater
Time: 8:00pm. Music of Steve Reich, John Cage, Paul Lansky and Iannis Xenakis.
Wednesday 10/26 Composition Symposium Ciminelli Formal Lounge
Time: 10:00am. Guest speaker: Gunther Schuller. 10:00 to 11:30 a.m.
Monday 10/24 Paraphrase Kodak Hall at Eastman Theatre
Time: 7:00pm. Paraphrase, by Anthony Duarte, performed by ESSO.
Thursday 10/20 Chamber Percussion Ensemble Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. Music of Torbjorn Lundquist, Ivan Trevino, Maurice Ohana, Alexandre Lunsqui and Clay Condon
Thursday 10/13 Composers’ Forum Kilbourn Hall
Time: 7:00pm. Address: 26 Gibbs St..
Thursday 10/6 Composers’ Forum Kilbourn Hall
Time: 12:30pm. Address: 26 Gibbs St..
Wednesday 10/5 Musica Nova Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. Guest conductor: Alan Pierson Webern – Fünf Stücke, op. 10 Nancarrow – Study No. 2 Ligeti – Piano Concerto
Wednesday 10/5 Eastman BroadBand New Rehearsal Room, EEW
Time: 6:00pm. Open rehearsal of program to be performed at Festival International Chihuahua.
Tuesday 9/27 Ossia Concert. Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. Meredith Monk – Rally Julia Wolfe – Dark Full Ride (Part II) Matt Evans – New Work* Aristea Mellos – New Work* Arvo Pärt – Summa
Tuesday 9/20 Organ Concert Christ Church
Time: 8:00pm. Address: East Avenue. New works by Eastman composition students. Project directed by Prof. Martin Herchenröder.
Thursday 4/28 Musica Nova Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St..
Wednesday 4/13 Eastman Wind Ensemble and Eastman Wind Orchestra Kodak Hall at Eastman Theatre
Time: 8:00pm. Stark – Augenblick; Maslanka – Symphony #2; James Stephenson – Concerto for Brass Quintet
Wednesday 4/6 Composers Forum Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St..
Tuesday 3/29 Ossia Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. Anderson, Ossia International Prize Winning Works, Lehman, Glass, Schindler, Lavista
Friday 3/25 Eastman Wind Ensemble Kodak Hall at Eastman Theatre
Time: 8:00pm. Sierra – Alegria; Turrin – Hemispheres
Friday 3/18 Composers Sinfonietta Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St..
Thursday 3/17 Composers Forum Kilbourn Hall
Time: 12:30pm. Address: 26 Gibbs St..
Tuesday 3/15 Faculty Artist: Allan Schindler Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St..
Monday 3/14 Eastman Computer Music Center Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. 2 visiting guest composers (one of whom is Elaine Lillios), new music from Eastman composers, 2 classic electroacoustic works, at least one film work
Wednesday 3/2 Musica Nova Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St..
Thursday 2/24 Composers Forum Kilbourn Hall
Time: 12:30pm. Address: 26 Gibbs St..
Tuesday 2/22 Kilbourn Artist Series: Eighth Blackbird Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St..
Friday 2/18 Eastman Wind Ensemble Kodak Hall at Eastman Theatre
Time: 8:00pm. Ricardo Lorenz – El Muro; Tonia Ko – Dwelling; Peck – The Glory and the Grandeur; (Volta Trio, guest percussionists)
Wednesday 2/16 Faculty Artist: David Liptak Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. Premiere performances of Preludes, for alto saxophone and marimba, by Chien-Kwan Lin and Michael Burritt; and Constellations, for solo piano, by Zuzanna Szewczyk
Monday 2/7 Ossia Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. Berio, Lachenmann, Takemitsu, Pope, Davies
Wednesday 1/26 Eastman Wind Ensemble Kodak Hall at Eastman Theatre
Time: 8:00pm. Beibdenbender – Stomp; Dahl – Sinfonietta; Jacob ter Veldhuis – Tahahatchie Concerto
Monday 1/24 Faculty Artist: Robert Morris Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St..
Thursday 12/9 Musica Nova Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. Music of Oliver Knussen
Monday 12/6 Eastman Wind Ensemble Kodak Hall at Eastman Theatre
Time: 8:00pm. Mackey – Redline Tango; Maslanka – Symphony #7
Monday 11/22 Composers Sinfonietta Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St..
Friday 11/12 Eastman Wind Ensemble Kodak Hall at Eastman Theatre
Time: 8:00pm. Schwantner – In Evening’s Stillness; Stucky – Thronos; Sierra: Fandango
Thursday 11/11 Ossia Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. Feldman, Rabinovitch, Berg
Tuesday 11/9 Composers Forum Kilbourn Hall
Time: 12:30pm. Address: 26 Gibbs St..
Sunday 10/31 Eastman BroadBand Room 120
Time: 3:00pm. Broadband Tour Sendoff Concert
Wednesday 10/20 Composers Forum Kilbourn Hall
Time: 7:00pm. Address: 26 Gibbs St..
Friday 10/15 Eastman Wind Ensemble Kodak Hall at Eastman Theatre
Time: 8:00pm. The Gift of Music
Burritt – Concerto for Marimba
Allan Schindler – passe-partout
Friday 10/8 Ossia Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. Stockhausen, McMillan, Diesendruck, Abrahamsen
Thursday 9/30 Composers Forum Kilbourn Hall
Time: 12:30pm. Address: 26 Gibbs St..
Friday 9/24 Eastman Wind Ensemble Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. Stravinsky – Symphonies of Wind Instruments
Thursday 9/23 Musica Nova Kilbourn Hall
Time: 8:00pm. Address: 26 Gibbs St.. Morris, Xenakis, Feldman, Varese
Sunday 9/19 Ossia Webster Arboretum
Time: 4:00pm. Address: 1700 Schlegel Rd.. Venue phone: (585) 234-4622. Outdoor performance of Arboreum by Robert Morris
Sunday 9/19 Ossia Webster Arboretum
Time: 2:00pm. Address: 1700 Schlegel Rd.. Venue phone: (585) 234-4622. Outdoor performance of Arboreum by Robert Morris

Subscribe: RSS | iCal

←Past Events→