Student Awards/Accomplishments

2016 Summer Young Artist and Studio Programs attendees:

Merola Opera/San Francisco Opera (Adelaide Boedecker, Karen Chia Ling Ho), Santa Fe Opera (Nadia Fayad), Wolf Trap Opera ( Matthew Swensen), Opera Saratoga (Keely Futterer, Lauren McAllister, Clara Nieman, Jarret Porter, Jonathan Rohr), Chautauqua Opera (Emily Jensen, Clara Nieman), Utah Festival Opera (Michell Hutchings), Tanglewood Summer Institute (Sophia Burgos, Joel Balzun), Seagle Colony (Garrett Obrycki), Ohio Light Opera (Issac Assor), Ashlawn Opera (Kara Mulder, Nathan Kessel), Central City Opera (Cody Muller, Helen Zhibing Huang; Yvonne Trobe – Artistic/Development intern), Carmel Bach Festival (Fellow – Dr. Katherine Maroney), National Association of Teachers of Singing Summer Internships (Dr. Katie Hannigan Tabon, Michael Hanley, Melissa Brobeck), 2016 Lotte Lenya Competition (semi-finalists – Lindsay O’Neil, Reilly Nelson).

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Friends of Eastman Opera Competition (FEO) 2014-2015
1st Prize (Lynne Clark Vocal Prize): Evelyn Saavedra, Soprano
2nd Prize: Keely Futterer, Soprano
3rd Prize: Sam Grosby, Tenor
Honorable Mention: Matthew Swensen, Tenor

Friends of Eastman Opera Competition (FEO) 2013-2014
1st Prize (Lynne Clark Vocal Prize): Melissa Zgouridi, Mezzo-Soprano
2nd Prize: Paulina Swierczek, Soprano
3rd Prize: Nadia Fayad, Mezzo-Soprano

Friends of Eastman Opera Competition (FEO) 2012-2013
1st Prize (Lynne Clark Vocal Prize): Melissa Fajardo, Mezzo-Soprano
2nd Prize: Keely Futterer, Soprano
3rd Prize: Sophia Burgos, Soprano
Honorable Mention: Zachary Burgess, Bass

34th Annual Jessie Kneisel Lieder Competition 2014-2015
1st Place: Matthew Swensen, Tenor
2nd Place: Alan Cline, Baritone
3rd Place: Candice Chung, Soprano
Honorable Mention: Alicia Ault, Soprano

33rd Annual Jessie Kneisel Lieder Competition 2013-2014
1st Place: Liz Lang, Soprano
2nd Place: Laura Osgood Brown, Soprano
3rd Place: Katie Weber, Mezzo-Soprano
Honorable Mention: Paulina Swierczek, Soprano

32nd Annual Jessie Kneisel Lieder Competition 2012-2013
1st Place: Siddarth Dubey, Baritone
2nd Place: Alexander Turpin, Tenor
3rd Place: Sophia Burgos, Soprano
Honorable Mention: Helen Zhibing Huang, Soprano

2014-2015 Concerto Competition Winners:
Emily Helenbrook,Soprano; Alan Cline, Baritone

2013-2014 Concerto Competition Winners:
Athene Mok,Soprano; Megan Moore, Soprano

2012-2013 Concerto Competition Winners:
Kelsey Robertson,Mezzo-Soprano; Matthew Valverde, Tenor

 

 

Graduate Accomplishments

Young Artist Program Participants

Joel Balzun:
Tanglewood Summer Festival: Vocal Arts Program

Adelaide Boedecker:
Crested Butte Opera
Pittsburgh Opera
Merola Program: San Francisco Opera
1st prize:National Opera Association Competition
2nd prize:The America Prize-Women in Opera
Santa Fe Opera

Joshua Bouillon:
Green Mountain Opera
Opera Colorado

Julia Bullock:
Teatro Real(Spain) The Indian Queen; Peter Sellars, Dir.
1st Prize: Walter W. Naumburg Vocal Competition
Young Concert Artists Award-Merkin Hall Debut
Marlboro Music Festival

John Buffett:
Utah Opera
Opera Memphis
Tanglewood Opera

Sophia Burgos:
Lucerne Festival Academy-Simon Rattle,cond.
Tanglewood Summer Festival: Vocal Arts Program
Carnegie Hall debut-American Symphony Orchestra-L.Botstein,cond.

Hsin-Mei (Tracy) Chang:
Caramoor Festival

College light Opera Company
Jonathan Heller; Sara Nealley

Melissa Fajardo:
Opera Theatre of St.Louis
Opera North
Portland Opera (WA)

Nadia Fayad:
Santa Fe
Wolf Trap

Blake Friedman:
Ashlawn Festival

Keely Futterer:
Opera Saratoga

John Elliot Gardiner Monteverdi European Tour:
John Taylor Ward; Zachary Wilder

Matthew Grills:
1st prize:Lotte Lenya Competition
Finals Winner: Metropolitan Opera National Council Auditions
Opera fellowships: Portland Opera (WA); Wolf Trap; San Francisco Opera
Bavarian State Opera-Munich

Katie Hannigan:
Merola Program-San Francisco Opera

Karen Chia-ling Ho:
Merola Program-San Francisco Opera
2nd Prize:Marcello Giordani Foundation International Competition
Glimmerglass Opera

Helen-Zhibing Huang:
Steans Music Institute-Ravinia
Central City Opera

Mitchell Hutchings:
Ashlawn Opera
Utah Festival Opera

Isaac Assor/Christopher Longo:
Central City Opera

Michael Kelly:
3rd Prize:Walter W. Naumburg Vocal Competition
1st Place: Positively Poulenc Prize

Nathan Kessel:
Ashlawn Opera

Nicholas Kilkenny:
Nickel City (Buffalo) Opera; Geneva(NY) Light Opera

Thomas Lehman:
Florida Grand Opera
Opera Foundation Scholarship Deutscher Opera Berlin

Abi Levis:
1st Prize:Joy in Singing
Classical Singer Young Artist
Utah Opera
Grand Junction Symphony Competition 2nd prize
Aldeburgh Festival
Caramoor Festival
William C. Byrd Young Artist Competition; Flint, MI 1st prize

Kathryn Lewek:
Music Academy of the West
Deutscher Oper Berlin
English National Opera
Bregenz Festival (Austria)
Double Winner-Operalia World Opera Competition
Cendrillon: New Orleans Opera
Metropolitan Opera Debut; Magic Flute
Barcelona (Spain) Opera
Hobart Baroque Opera, Australia; Orlando

Johnathon Michie:
Santa Fe Opera
Florida Grand Opera
Opera Leipzig

Erin Morley:
Metropolitan Opera:Der Rosenkavalier
Bavarian State Opera:Rigoletto
Wiener Staatsoper:J. Levine
Santa Fe:The Impresario;Stravinsky’s Le Rossignol
Richard Tucker Career Grant

Jamal Moore, Aaron Sperber:
members of 5 male acapella group “The Exchange” international tour

Kara Mulder
Ashlawn Festival

Cody Muller
Central City

Clara Nieman:
Opera New Jersey
Chautauqua Opera
Caramoor Festival
Opera Saratoga
Ft.Worth Opera Young Artist

Tami Petty:
1st Prize:Joy in Singing
3rd Prize:The American Prize for Art Song/Oratorio

Jarrett Porter:
Opera Saratoga

Garrett Rubin:
http://fulbright.mtvu.com/author/grubin
American Embassy in Amman, Jordan: design a music-based ESL program for displaced children to launch classes for 400 Syrian and Jordanian children throughout the country

Matthew Swensen:
Wolf Trap

Rebecca Farley Witty:
Santa Fe Opera
Sarasota Opera
Des Moines Metro Opera