Past Events

Date Time Event Title Location / More Info
Thursday 4/17 Discussion of 4/8/2014 Sinfonietta Concert in 3:30pm Discussion of 4/8/2014 Sinfonietta Concert ESM 209
3:30 p.m. to 5:00 p.m.
Wednesday 4/16 Choral Readings in 1:30pm Choral Readings ESM Room 120
1:30- P.M. – 2:45 P.M.
Thursday 4/10 Guest Speaker: Chaya Czernowin in 3:30pm Guest Speaker: Chaya Czernowin ESM 209
3:30 p.m. to 5:00 p.m.
Tuesday 4/8 Composers’ Sinfonietta in 7:00pm Composers’ Sinfonietta Kilbourn Hall
7:00 p.m. – 8:30 p.m.
Monday 4/7 ESSO Orchestral Reading for Chosen Composers in 3:00pm ESSO Orchestral Reading for Chosen Composers Composition Office – 201 Eastman Theater
Parts: Submitted to the Composition Office by Monday, April 7, 2014 by 3:00 p.m.
Monday 4/7 Deadline for Submission of Composition Portfolios for Sophmore Review in 3:00pm Deadline for Submission of Composition Portfolios for Sophmore Review Composition Office – 201 Eastman Theater
Deadline Submission must be submitted to the Composition Office by 3:00 p.m, Monday, April 7, 2014.
Monday 4/7 Deadline for Submission of Compositions for Composition Department Prizes in 3:00pm Deadline for Submission of Compositions for Composition Department Prizes Composition Office – 201 Eastman Theater
Deadline Submission must be submitted to the Composition Office by 3:00 p.m, Monday, April 7, 2014.
Friday 4/4 Warren and Patricia Benson Forum on Creativity in 8:00pm Warren and Patricia Benson Forum on Creativity EEW Hatch Recital Hall
In collaboration with New York University’s Casa Italiana Zerilli-Marimὀ
Works by Eastman composers based on the work of Italὀ Calvino
Performed by
Eastman Broadband Ensemble
NYU, New York City, date and location
TBA, May, 2014

Thursday 4/3 Benson Forum preview, with Carlos Sanchez-Gutierrez and Laura Caparroti in 3:30pm Benson Forum preview, with Carlos Sanchez-Gutierrez and Laura Caparroti ESM 209
3:30 p.m. to 5:00 p.m.
Sunday 3/30 Freshman Composition Class Recital in 8:00pm Freshman Composition Class Recital Ray Wright room at Eastman
8:00 p.m. – 10:00 p.m.
Saturday 3/29 Senior Composition Class Recital in 3:00pm Senior Composition Class Recital Ray Wright room at Eastman
3:00 p.m. – 5:00 p.m.
Friday 3/28 Guest Speaker: Jennifer Higdon in 3:00pm Guest Speaker: Jennifer Higdon Eastman School of Music 404

Thursday 3/27 Discussion of 3/27/2014 Forum in 3:30pm Discussion of 3/27/2014 Forum ESM 209
3:30 p.m. to 5:00 p.m.
Thursday 3/27 Composers’ Forum in 12:30pm Composers’ Forum EEW Hatch Recital Hall
12:30 p.m. – 1:30 p.m.
Friday 3/21 Musica Nova in 8:00pm Musica Nova Kilbourn Hall
Brad Lubman, conductor
Robert Morris – Secret Passages
Jason Thorpe Buchanan – Double Concerto
Jeffrey Nelson, soloist
John Zorn – Bateau Ivre

Thursday 3/20 Discussion of 3/3/14 Forum (Moderated by David Liptak) in 3:30pm Discussion of 3/3/14 Forum (Moderated by David Liptak) ESM 209
3:30 p.m. to 5:00 p.m.
Tuesday 3/18 Kilbourn Concert Series in 8:00pm Kilbourn Concert Series Kilbourn Hall
Nicholas Phan, tenor; Gail Williams, french horn; Myra Huang, piano
Music by Britten

Thursday 3/13 Spring Break in Spring Break ESM 209

Monday 3/10 ESSO Orchestral Reading for all Composers in 3:00pm ESSO Orchestral Reading for all Composers Composition Office – 201 Eastman Theater
Scores: Submitted to the Composition Office by Monday, March 10, 2014 by 3:00 p.m.
Friday 3/7 Wind Ensemble Readings in Wind Ensemble Readings TBA

Thursday 3/6 Guest Speaker: Momenta String Quartet in 3:30pm Guest Speaker: Momenta String Quartet ESM 209
3:30 p.m. to 5:00 p.m.
Thursday 3/6 Choral deadline for all composers in 3:00pm Choral deadline for all composers Composition Office – ET 201
Scores: submitted to the Composition Office by March 6, 2014, 3:00 p.m.
Wednesday 3/5 Wind Ensemble Readings in Wind Ensemble Readings TBA

Tuesday 3/4 Schumann Trio in 8:00pm Schumann Trio Kilbourn Hall
Anthony McGill, clarinet; Michael Tree, viola; Anna Polonsky, piano
Music of Schumann, Clarke, and Bruch

Monday 3/3 Composers’ Forum in 7:00pm Composers’ Forum EEW Hatch Recital Hall
7:00 p.m. – 8:30 p.m.
Monday 3/3 PCO Orchestral Readings in PCO Orchestral Readings TBA
* On the basis of the PCO readings, one piece will be selected for performance by one of the Eastman orchestras in 2014-2015
Sunday 3/2 Pacifica Quartet in 3:00pm Pacifica Quartet Kilbourn Hall
Simin Ganatra, violin
Sibbi Bernhardsson, violin
Masumi Per Rostad, viola
Brandon Vamos, cello
Music of Haydn, Britten, and Brahms

Thursday 2/27 Guest Speaker: Hilda Paredes in 3:30pm Guest Speaker: Hilda Paredes ESM 209
3:30 p.m. to 5:00 p.m .
Thursday 2/27 Solo Recital in 12:00pm Solo Recital Hatch Hall
Irvine Arditti, violinist
Sunday 2/23 Ying Quartet with Leon Fleisher in 3:00pm Ying Quartet with Leon Fleisher Kilbourn Hall
Ayano Ninomiya, violin
Janet Ying, violin
Phillip Ying, viola
David Ying, cello
Program includes Brahms Piano Quintet

Thursday 2/20 Guest Speaker: David Liptak in 3:30pm Guest Speaker: David Liptak ESM 209
3:30 p.m. to 5:00 p.m.
Wednesday 2/12 Wind Ensemble Deadline for Chosen Composers in 3:00pm Wind Ensemble Deadline for Chosen Composers Composition Office – 201 Eastman Theater
Parts: Submitted to the Composition Office by Wednesday, 2/12/14 by 3:00 p.m.
Wednesday 2/12 PCO Orchestral Reading Deadline for Chosen Composers in 3:00pm PCO Orchestral Reading Deadline for Chosen Composers Composition Office – 201 Eastman Theater
Parts: Submitted to the Composition Office by Wednesday, February 12, 2014 by 3:00 p.m.
Tuesday 2/11 Chicago Symphony Brass Quintet in 8:00pm Chicago Symphony Brass Quintet Kilbourn Hall
“Pinpoint articulation and bell-like incantation” – Gapers Block
Thursday 2/6 Discussion of 2/3 Forum (Moderated by Allan Schindler) in 3:30pm Discussion of 2/3 Forum (Moderated by Allan Schindler) ESM 209
3:30 p.m. to 5:00 p.m.
Monday 2/3 Composers’ Forum in 7:00pm Composers’ Forum Kilbourn Hall
7:00 p.m. – 8:30 p.m.
Thursday 1/23 Guest Speaker: Federico Garcia in 3:30pm Guest Speaker: Federico Garcia ESM 209
3:30 p.m. to 5:00 p.m.
Wednesday 1/22 Wind Ensemble Deadline for all Composers in 3:00pm Wind Ensemble Deadline for all Composers Composition Office – 201 Eastman Theater
Scores: Submitted to the Composition Office by Wednesday, January 22, 2014 by 3:00 p.m.
Wednesday 1/22 PCO Orchestral Reading Deadline for all Composers in 3:00pm PCO Orchestral Reading Deadline for all Composers Composition Office – 201 Eastman Theater
Scores: Submitted to the Composition Office by Wednesday, January 22, 2014 by 3:00 p.m.
Wednesday 1/22 Wind Ensemble deadline for all composer in 3:00pm Wind Ensemble deadline for all composer Composition Office – 201 Eastman Theater
*Scores submitted to the Composition Office by January, 22, 2014,

*(On the basis of the PCO and ESSO readings, one piece will be selected for performance by one of the Eastman orchestras in 2014-2015)

Thursday 1/16 Guest Speaker: Vera Ivanova in 3:30pm Guest Speaker: Vera Ivanova ESM 209
3:30 p.m. to 5:00 p.m.
Monday 12/16 Repertory Singers and Women’s Chorus in 8:00pm Repertory Singers and Women’s Chorus Kilbourn Hall
Philip Siley (WC), Sanders Lau, Nils Klykken (RS), conductors
Women’s Chorus – Ola Gjeilo – Gloria

Sunday 12/15 Composition for Non-Majors in 8:30pm Composition for Non-Majors Ciminelli Lounge
8:30 p.m. – 10:30 p.m.
Saturday 12/14 Composition for Non-Majors in 3:00pm Composition for Non-Majors Ray Wright room at Eastman
3:00 p.m. – 5:00 p.m.
Saturday 12/14 Composition for Non-Majors in 11:00am Composition for Non-Majors Ray Wright room at Eastman
11:00 a.m. – 1:00 p.m.
Friday 12/13 Eastman Wind Orchestra in 8:00pm Eastman Wind Orchestra Kodak Hall (Eastman Theater)
Jared Chase, conductor
Roger Nixon – Fiesta del Pacifico (9′)

Monday 12/9 Eastman Wind Ensemble in 8:00pm Eastman Wind Ensemble Kodak Hall (Eastman Theater)
H. Robert Reynolds, conductor
Stanislaw Skrowaczewski – Music for Winds (21′)

Sunday 12/8 Alan Harris, cello in 3:00pm Alan Harris, cello Hatch Hall
with Barry Snyder, piano; Mikhail Kopelman, violin; Bonita Boyd, flute Music of Mendelssohn, Faure, and Martinu
Friday 12/6 Eastman School Symphony Orchestra and Eastman-Rochester Chorus in 8:00pm Eastman School Symphony Orchestra and Eastman-Rochester Chorus Kodak Hall (Eastman Theater)
William Weinert and Lee Wright, conductors
Christopher Rouse – Karolju (23′)

Thursday 12/5 Composers’ Forum in 8:00pm Composers’ Forum Kilbourn Hall
8:00 p.m. – 10:00 p.m.
Tuesday 12/3 Robert Morris, composer in 8:00pm Robert Morris, composer Hatch Hall
Piano, Winds, River: Music of Robert Morris
Solungga Fang-Tzu Liu, guest pianist

Monday 11/25 Composers’ Sinfonietta in 8:00pm Composers’ Sinfonietta Kilbourn Hall
8:00 p.m. – 10:00 p.m.
Sunday 11/24 Rebecca Penneys, piano in 3:00pm Rebecca Penneys, piano Kilbourn Hall
What Pianos & Pianists Do for Fun: two-piano, eight-hand extravaganza
with Eunmi Ko, Omri Shimron, and Johnandrew Slominski

Friday 11/22 Eastman Chorale in 8:00pm Eastman Chorale Christ Church
William Weinert, conductor
William Walton – Cantico del Sole
Stephen Paulus – Pilgrims’ Hymn

Monday 11/18 Mark Kellogg, trombone and euphonium in 8:00pm Mark Kellogg, trombone and euphonium Kilbourn Hall
Some of My Best Friends Are Trombone Players
with Joseph Werner, piano; Christopher azzara, piano; Daniel Ziemann, bass; Michael Burritt, drums
Music of Bolter, Premru, Scarbrough, Davis, and Mandel

Sunday 11/17 Ying Quartet in 3:00pm Ying Quartet Kilbourn Hall
Ayano Ninomiya, violin
Janet Ying, violin
Phillip Ying, viola
David Ying, cello
Music of Auerbach and Brahms

Wednesday 11/13 Eastman Wind Orchestra in 8:00pm Eastman Wind Orchestra Kodak Hall (Eastman Theater)
Jared Chase, conductor
Karel Husa – Al Fresco (11′)

Thursday 11/7 Rochester Philharmonic Orchestra and Eastman Opera Theatre in 7:30pm Rochester Philharmonic Orchestra and Eastman Opera Theatre Kilbourn Hall
7:30 – 10:30 p.m.
Benton Hess, conductor
Jerry Bock – She Loves Me

Thursday 11/7 Composers’ Forum in 12:30pm Composers’ Forum EEW Hatch Recital Hall
12:30 p.m. – 1:30 p.m.
Wednesday 11/6 Eastman Wind Ensemble and Musica Nova in 8:00pm Eastman Wind Ensemble and Musica Nova Kodak Hall (Eastman Theatre)
Brad Lubman, conductor
Chien-Kwan Lin, saxaphone
Michael Burritt, percussion
Pierre Boulez – Dérive 2 (45′) (MN)
John Adams – Short Ride in a Fast Machine (4′) (EWE)
Harrison Birtwistle – Panic (18′) (EWE)

Tuesday 11/5 Clay Jenkins, jazz trumpet in 8:00pm Clay Jenkins, jazz trumpet Hatch Hall

Friday 10/25 Repertory Singers and Women’s Chorus in 8:00pm Repertory Singers and Women’s Chorus Kilbourn Hall
Philip Silvey & Renata Dworak, conductors
Jocelyn Hagen – Moon Goddess
Stephen Paulus – Watching the Moon at Midnight; I Cannot Dance, O Lord
Andrea Ramsey – I see the Heaven’s Glories Shine

Tuesday 10/22 Tetzlaff Quartet in 8:00pm Tetzlaff Quartet Kilbourn Hall
Music by Haydn, Bartok, and Beethoven
Monday 10/21 Eastman Wind Orchestra in 8:00pm Eastman Wind Orchestra Kodak Hall (Eastman Theatre)
Jared Chase, conductor
Joseph Schwantner – From a Dark Millennium (14′)
Steven Danyew – Magnolia Star (6′)
Vincent Persichetti – Symphony for Band (18′)

Wednesday 10/16 Eastman Wind Ensemble in 8:00pm Eastman Wind Ensemble Kodak Hall (Eastman Theatre)
Cindi-Johnston-Turner & Donald Hunsberger, conductors
Magnus Lindberg – Grand Duo (20′)
CindyMcTee – Tempus Fuigit

Tuesday 10/15 Detroit Chamber Winds and Strings in 8:00pm Detroit Chamber Winds and Strings Kilbourn Hall
Music of Caplet, Ibert, Francaix, and Bozza
Monday 10/14 Musica Nova in 8:00pm Musica Nova Kodak Hall (Eastman Theatre)
Brad Lubman, conductor
Luca Francesconi – encore/da capo (13′)
Unsuk Chin – akrostichon (17′)
Gerald Pesson – Rescousse (14′)

Sunday 10/6 St. Lawrence String Quartet in 3:00pm St. Lawrence String Quartet Kilbourn Hall
Music of Haydn, Golijov, and Dvorak
Friday 10/4 Iktus Percussion Ensemble in 8:00pm Iktus Percussion Ensemble Ray Wright room at Eastman
Repertoire includes a work by
Jason Thorpe Buchanan

Thursday 10/3 Composers’ Forum in 12:30pm Composers’ Forum Kilbourn Hall
12:30 p.m. – 1:30 p.m.
Wednesday 10/2 Russell Miller, piano in 8:00pm Russell Miller, piano Hatch Hall
Julia Broxholm, soprano
Program includes:
Prelude in B minor – Bach-Siloti
Kreisleriana – Schumann
The Soul Fox (song cycle, New York premiere) – Lori Laitman

Monday 9/23 Eastman Wind Orchestra and Eastman Wind Ensemble in 8:00pm Eastman Wind Orchestra and Eastman Wind Ensemble Kodak Hall (Eastman Theatre)
Cindi Johnston-Turner, conductor
EWO – Takuma Itoh – Daydreams
EWE – Florent Schmitt – Dionysiaques (13′)

Tuesday 9/10 Robert Swensen, tenor in 8:00pm Robert Swensen, tenor Kilbourn Hall
with Paula Fan, piano
Program includes music by the composers of World War One: Charles Ives, George Butterworth, Francis Poulenc, Ivor Gurney, and Erich Korngold

Monday 9/9 George Taylor, viola in 8:00pm George Taylor, viola Kilbourn Hall
with Nicholas Goluses, guitar; Oleh Krysa, Janet Milnes, violin; Carol Rodland, viola; David Ying, cello
Music of Dobbins, Brahms and Bach

Sunday 9/8 Tony Caramia, piano in 3:00pm Tony Caramia, piano Kilbourn Hall
Dancing Keys features music inspired by dance for solo piano. The first half will include a Fox-Trot, a Tango, and a variety of dances by Florence Price, Darius Milhaud, Dave Brubeck, and Alberto Ginanstera. The second have will focus on jazz waltes by Chick Corea, Ron Carter, Bill Evans, Fred Hersch, and Tony Caramia
Saturday 9/7 Eastman Virtuosi in 8:00pm Eastman Virtuosi Kilbourn Hall
George Taylor, viola, Nicholas Goluses, guitar; Renee Jolles, violin, Carol Rodland, viola; Natalya Antonova, piano; Richard Killmer, oboe, Kenneth Grant, clarinet, John Hunt, basson, W. Peter Kurau, horn, Alan Harris, cello, James VanDemark, double bass, Mark Davis Scatterday, conductor
Music of Dobbins, Martinue, Scriabin and Dvorak

Friday 9/6 Jazz Studies and Contemporary Media Faculty Chamber Recital in 8:00pm Jazz Studies and Contemporary Media Faculty Chamber Recital Kilbourn Hall
Harold Danko, Bill Dobbins, piano; Clay Jenkins, trumpet; Mark Kellogg, trombone; Charles Pillow, saxophone, Bob Sneider, guitar; Jeff Campbell, bass; Rich Thompson, drums
Thursday 9/5 Don Harry, tuba in 8:00pm Don Harry, tuba Hatch Hall
with Susan Schuman, piano and Eastman Brass (James Thompson, Douglas Prosser, trumpet; W. Peter Kurau, horn; John Marcellus, trombone; Don Harry, tuba)
Music of Schumann/Sauer, Jude/de Ville, Yagisawa, York, and Mendelssohn/Reynolds

Wednesday 9/4 Music by David Liptak and Ricardo Zohn-Muldoon in 8:00pm Music by David Liptak and Ricardo Zohn-Muldoon Hatch Hall
featuring Jamie Jordan, soprano
with Joanna Bassett, flute; Pia Liptak, violin; Julia Shulman, bass; Dieter Hennings Yeomans, guitar; Chien Kwan Lin, alto saxophone; Michael Burritt, Megan Arns and Tomasz Arnold, percussion; and
Jerry Hou, counductor
Program includes:
Flores del viento – Zohn-Muldoon
The Eye that Directs a Needle – Liptak
Preludes – Liptak
YoNO/TuSi/YoTu/SiNo – Zohn Muldoon

Tuesday 9/3 Kathleen Bride, harp in 8:00pm Kathleen Bride, harp Hatch Hall
Duo harp recital with Courtney Hershey Bress, Principal Harp; Colorado Symphony Orchestra
Music of Debussy, Franck, Tournier, and Kaska

Thursday 5/2 Speaker: Ricardo Zohn Muldoon in 3:30pm Speaker: Ricardo Zohn Muldoon ESM 209
3:30 P.M. to 5:00 P.M.
Monday 4/29 ESSO Orchestral Reading in ESSO Orchestral Reading EASTMAN SCHOOL OF MUSIC
ONE Reading in the week of April 29 to May 3
Thursday 4/18 Discussion of 4/12 Composers Forum in 3:30pm Discussion of 4/12 Composers Forum ESM 209
3:30 P.M. to 5:00 P.M.
Friday 4/12 Composers Forum in 7:00pm Composers Forum Kilbourn Hall
7:00 P.M. to 8:30 P.M.
Thursday 4/11 Symposium in 8:00pm Symposium ESM 209
Hans Abrahamsen, Howard Hanson Visiting Professor 2012/2013
Thursday 4/11 Symposium Guest Speaker: Hans Abrahamsen in 3:30pm Symposium Guest Speaker: Hans Abrahamsen ESM 209
3:30 P.M. to 5:00 P.M.
Friday 4/5 ESSO Orchestral Reading for Chosen Composers in 4:00pm ESSO Orchestral Reading for Chosen Composers Composition Office – ET 201
Parts: Submitted to the Composition Office by April 5, 2013.

One piece will be selected for performance by one of the Eastman Orchestras in 2013/14

Thursday 4/4 Discussion of 3/28 Composers Forum in 3:30pm Discussion of 3/28 Composers Forum ESM 209
3:30 P.M. to 5:00 P.M.
Thursday 3/28 Symposium Guest Speaker: Melinda Wagner in 3:30pm Symposium Guest Speaker: Melinda Wagner ESM 209
3:30 P.M. to 5:00 P.M.
Thursday 3/28 Composers’ Forum in 12:30pm Composers’ Forum Kilbourn Hall
12:30 P.M. – 1:30 P.M.
Friday 3/22 ESSO Orchestral Reading for all Composers in 4:00pm ESSO Orchestral Reading for all Composers Composition Office – ET 201
Scores: Submitted to the Composition Office by March 22, 2013

One Piece will be selected for performance by one of the Eastman Orchestras in 2013/14

Thursday 3/21 Discussion of 3/20 Composers Sinfonietta in 3:30pm Discussion of 3/20 Composers Sinfonietta ESM 209
3:30 P.M. to 5:00 P.M.
Wednesday 3/20 Composers’ Sinfoietta in 8:00pm Composers’ Sinfoietta Kilbourn Hall
8:00 P.M. to 10:00 P.M.
Friday 3/8 PCO Orchestral Readings in PCO Orchestral Readings ESM 120
3:45 p.m. to 5:25 p.m.
Thursday 3/7 Discussion of 2/21 Composers Forum in 3:30pm Discussion of 2/21 Composers Forum ESM 209
3:30 P.M. to 5:00 P.M.
Wednesday 3/6 PCO Orchestral Readings in PCO Orchestral Readings ESM 120
3:45 p.m. to 5:25 p.m.
Friday 3/1 Wind Ensemble Readings in Wind Ensemble Readings EASTMAN SCHOOL OF MUSIC

Thursday 2/28 Chamber Percussion, featuring “kinetikus”, by David Crumb in 8:00pm Chamber Percussion, featuring “kinetikus”, by David Crumb Kilbourn Hall

Thursday 2/28 Symposium Guest Speaker: David Crumb in 3:30pm Symposium Guest Speaker: David Crumb ESM 209
3:30 P.M. to 5:00 P.M.
Wednesday 2/27 Guest Artist Recital – David Crumb, composer in 8:00pm Guest Artist Recital – David Crumb, composer Hatch Hall

Thursday 2/21 Composers’ Forum in 7:00pm Composers’ Forum Kilbourn Hall
7:00 P.M. – 8:30 P.M.
Thursday 2/21 Symposium Speaker: Robert Morris in 3:30pm Symposium Speaker: Robert Morris ESM 209
3:30 P.M. to 5:00 P.M.
Thursday 2/14 Symposium Speaker: David Liptak in 3:30pm Symposium Speaker: David Liptak ESM 209
3:30 P.M. to 5:00 P.M.
Wednesday 2/13 Faculty Artist Concert, Robert Morris, composer in 8:00pm Faculty Artist Concert, Robert Morris, composer Hatch Hall

Monday 2/11 PCO Orchestral Reading Deadline for Chosen Composers in 4:00pm PCO Orchestral Reading Deadline for Chosen Composers Composition Office – ET 201
Parts: Submitted to the Composition Office by February 11, 2013
Monday 2/4 Eastman Philharmonia in 8:00pm Eastman Philharmonia Kodak Hall (Eastman Theater)
(Tommy Dougherty’s Three Pieces for Orchestra)
Monday 2/4 Wind Ensemble Deadline for Chosen Composers in 4:00pm Wind Ensemble Deadline for Chosen Composers Composition Office – ET 201
Parts: Submitted to the Composition Office by February 4, 2013
Saturday 2/2 Student Degree Recital – Thomas Dougherty, violin in 7:00pm Student Degree Recital – Thomas Dougherty, violin Kilbourn Hall

Thursday 1/31 Symposium Guest Speaker: Daniel Godfrey in 3:30pm Symposium Guest Speaker: Daniel Godfrey ESM 209
3:30 P.M. to 5:00 P.M.
Wednesday 1/30 Dinnosaur Annex in 8:00pm Dinnosaur Annex Kilbourn Hall

Friday 1/25 Wind Ensemble Deadline for all Composers in 4:00pm Wind Ensemble Deadline for all Composers Composition Office – ET 201
Scores: submitted to the Composition Office by 4:00 P.M. 1/25/13
Friday 1/25 PCO Orchestral Reading Deadline for all Composers in 4:00pm PCO Orchestral Reading Deadline for all Composers Composition Office – ET 201
Scores: Submitted to the Composition Office by January 25, 2013

One piece will be selected for performance by one of the Eastman Orchestras in 2013/14

Thursday 1/24 Symposium Speaker: Carlos Sanchez-Gutierrez in 3:30pm Symposium Speaker: Carlos Sanchez-Gutierrez ESM 209
3:30 P.M. to 5:00 P.M.
Thursday 1/17 Symposium: Introductions, Announcements, etc in 3:30pm Symposium: Introductions, Announcements, etc ESM 209
3:30 P.M. to 5:00 P.M.
Thursday 12/13 Guest Speaker: Brad Lubman in 3:30pm Guest Speaker: Brad Lubman ESM 209
3:30 p.m. to 5:00 p.m.
Wednesday 12/12 Eastman Choral Composition Readings in 1:35pm Eastman Choral Composition Readings Annex 902
1:35 p.m. – 2:45 p.m.
Friday 11/30 Wind Ensemble in 8:00pm Wind Ensemble Kodak Hall (Eastman Theater)

Thursday 11/29 Composer Forum in 8:00pm Composer Forum ESM 120

Thursday 11/22 HAPPY THANKSGIVING in HAPPY THANKSGIVING EASTMAN SCHOOL OF MUSIC

Monday 11/19 Presentation by Sinfonietta Composers in 8:00pm Presentation by Sinfonietta Composers ESM 120
8:00 P.M. – 10:00 P.M. (Dimou, Rabinovitch, Stang, Nietfield)
Thursday 11/15 Composition Symposium in 3:30pm Composition Symposium ESM 209
Guest speaker Christopher Shultis will present a lecture on John Cage, titled: “The Dialectics of Experimentation.” 3:30 p.m. to 5:00 p.m.
Tuesday 11/13 ECMC in 8:00pm ECMC TBA
with Switch Ensemble (Lillios, Chandler, Thorpe Buchanan)
Monday 11/12 Symposium: Elainie Lillios in 3:30pm Symposium: Elainie Lillios ESM 404
3:30 p.m. – 5:30 p.m.
Saturday 11/10 Benson Forum for Creativity in 1:00pm Benson Forum for Creativity EEW Hatch Recital Hall
“Playing with words – an afternoon of exploring and singing poetry” 1:00 p.m. – 4:30 p.m. More Information
Thursday 11/8 Discussion of 11/8 Forum in 3:30pm Discussion of 11/8 Forum ESM 209
3:30p.m. to 5:00 p.m.
Thursday 11/8 Composers Forum in 12:30pm Composers Forum EEW Hatch Recital Hall
12:30 p.m. – 1:30 p.m.
Thursday 11/1 Symposium: Duo Diorama in 8:00pm Symposium: Duo Diorama Hatch Hall

Thursday 11/1 Guest Speaker: Duo Diorama in 3:30pm Guest Speaker: Duo Diorama Hatch Hall
3:30 p.m. – 5:00 p.m.
Wednesday 10/31 Wind Ensemble in 8:00pm Wind Ensemble Kodak Hall (Eastman Theater)

Thursday 10/4 Composition Symposium Fall 2012 – Discussion of 10/4 Forum in 3:30pm Composition Symposium Fall 2012 – Discussion of 10/4 Forum ESM 209
3:30 p.m. to 5:00 p.m.
Thursday 10/4 Composers Forum in 12:30pm Composers Forum EEW Hatch Recital Hall
12:30 p.m. – 1:30 p.m.
Thursday 9/27 Composition Symposium Fall 2012 – Guest Speaker: Robert Morris in 3:30pm Composition Symposium Fall 2012 – Guest Speaker: Robert Morris ESM 209
3:30 p.m. to 5:00 p.m.
Thursday 9/6 Composition Symposium Fall 2012 – Introductory Meeting in 3:30pm Composition Symposium Fall 2012 – Introductory Meeting ESM 209
3:30 p.m. to 5:00 p.m.

Subscribe: RSS | iCal